SCIA, czyli oprogramowanie do analizy obciążeń konstrukcji budowlanych

Jak wskazuje sam tytuł SCIA Enginner (pełna nazwa narzędzia) to oprogramowanie do analizy obciążeń konstrukcji budowlanych. Nie możemy jednak pominąć faktu, że jest to także rozwiązanie służące do projektowania, modelowania, a także sprawnego prezentowania wyników. Program jest wszechstronny, co zapewne tłumaczy jego dużą popularność, nie tylko na rynku polskim.

Analiza konstrukcji to bardzo ważny etap tworzenia nowych obiektów i zapewne nikogo nie trzeba do tego przekonywać. W co powinno być wyposażone oprogramowanie do analizy obciążeń konstrukcji budowlanych, aby spełniało oczekiwania nawet najbardziej wymagających projektantów i konstruktorów?

Z punktu widzenia badań bardzo ważny jest szybki, zaawansowany silnik obliczeniowy MES. Producenci SCIA Engineer przekonują, że ich silnik jest jednym z najszybszych dostępnych na rynku. Nawet w przypadku obliczeń nieliniowych lub dynamicznych dla złożonych obiektów budowlanych obliczenia są wykonywane szybko, co pozwala na zakończenie projektu w krótszym czasie.

Dzięki podziałowi na fazy analiza konstrukcji w programie możliwa jest także w ujęciu historii budowy. Jakie są główne cechy? Przede wszystkim:

  • Stopniowe wprowadzanie elementów konstrukcji, obciążeń, wstępne sprężanie,

  • Zmiana warunków brzegowych,

  • Usunięcie tymczasowych elementów konstrukcyjnych,

  • Wykorzystanie odkształconego elementu z poprzedniego etapu do dalszych obliczeń przy użyciu analizy nieliniowej.

To wszystko gwarantuje, że analiza konstrukcji na każdym poziomie jest najwyższej jakości. Kolejna istotna kwestia, to obliczenia dotyczące drugiego i trzeciego rzędu dowolnej konstrukcji z kombinacji dostępnych elementów. Jest to kolejny wyróżnik narzędzia spośród innych dostępnych na rynku inżynierii i budownictwa.

SCIA Enginner może być używany podczas realizowania obiektów budowlanych jak drapacze chmur, czy korporacyjne wieżowce, ale także np. podczas tworzenia stadionów sportowych, a nawet mostów i tuneli. Jego elastyczność sprawia, że korzystają z niego różnorodne studia konstruktorsko – projektowe.